5 efektów – Montaż filmu ślubnego – DaVinci Resolve poradnik

Czy to będzie DaVinci Resolve, Adobe Premiere czy Final Cut Pro – nie ważne, jaki program wybierzesz – montaż filmu ślubnego można wykonać na każdym z nich. Sztuką jest odnaleźć i wykreować swój własny styl, który sprawi, że będziesz miał coraz większą frajdę z montażu filmów ślubnych, a przy tym ogromną ilość zapytań od Młodych Par, które uwielbiają to, jakie dzieła tworzysz. Poniżej przedstawiam Ci kilka montażowych tricków, które mogą nadać ciekawego smaku Twoim filmom ślubnym. Możesz ten wpis potraktować, jako taki mały DaVinci Resolve poradnik. Do dzieła!

Spis treści:

montaż filmu ślubnego davinci resolve poradnik online
DaVinci Resolve kurs online – Montaż filmu ślubnego

Montaż filmu ślubnego w DaVinci Resolve – poradnik

DaVinci Resolve jest uznawany za światowej klasy program do obróbki kolorystycznej, który wraz z rozwojem stał się super narzędziem do montażu filmów. Skradł serca na całym świecie, dzięki temu, że poza swoją bogatą funkcjonalnością jest również okrzyknięty jako – najlepszy darmowy program do montażu filmów ślubnych. Program występuje w 2 wersjach: DaVinci Resolve (darmowy) oraz DaVinci Resolve Studio (płatny). Jedną z kluczowych różnic jest fakt, że w wersji płatnej otrzymujemy dodatkowe wsparcie ze strony karty graficznej dla materiałów zarejestrowanych w kodeku H.264 (H.265) najczęściej używanym przez aparaty, którymi nagrywane są filmy ślubne.

DaVinci Resolve czy Adobe Premiere?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, bo to trochę, jak próba porównywania samochodów marki BMW do Mercedesa. Obie znajdą swoich wiernych fanów. Z pewnością dużym atutem DaVinci Resolve jest jego darmowa wersja, która np. w przypadku pobrania DaVinci Resolve 16 automatycznie aktualizuje się do nowszej wersji DaVinci Resolve 17, co sprawia, że wciąż otrzymujemy dużą funkcjonalność programu. Warto też wspomnieć, że na wielu forach filmowych wspomina się o dużym wsparciu Adobe Premiere przez program typu Adobe After Effects. DaVinci Resolve ma takie wsparcie? Oczywiście! Na tę potrzebę stworzony jest Fusion. I wisienka na torcie – DaVinci jest przepotężnym narzędziem dla fanów color gradingu. Nie ma sobie równych jeśli mówimy o tworzeniu filmów ślubnych. Czy Adobe Premiere w takim razie jest gorszy? Zdecydowanie nie. Jest równie potężnym narzędziem. Decyzja i wybór należy tylko do Ciebie.

1 Efekt – Zamyślenie Panny Młodej

Montując film ślubny możesz wykorzystać scenę, w której Panna Młoda lub Pan Młody na sekundę skieruje wzrok do dołu. Sposobów na wykorzystanie takiego momentu jest wiele, przykładowo będziesz mógł wykorzystać go, by błyskawicznie przejść do jakiejś sceny z dalszego etapu ślubu np. przysięgi, a następnie błyskawicznie wrócić do pierwszej sceny, tak by osoba oglądająca film ślubny miała wrażenie, że właśnie “znalazła się w myślach” tej osoby.

Pełny odcinek na Youtube:: https://www.youtube.com/watch?v=ZqiE910_h6s

DaVinci Resolve poradnik – Montaż filmu ślubnego

Na przykładzie poniżej możesz zobaczyć kadr z przygotowań Panny Młodej, gdy jej wzrok na ułamek sekundy jest skierowany w dół.

montaż filmu ślubnego davinci resolve poradnik
Krok 1 – Wzrok Panny Młodej skierowany do dołu – DaVinci Resolve poradnik

Kolejna scena, jaką wstawiamy na oś czasu, to scena, do której chciałbyś przenieść widza. Na tym przykładzie będzie to przysięga ślubna. Jest to jeden z najważniejszych momentów w dniu ślubu, a dodatkowo bardzo emocjonalny, co dla nas jest kolejną wisienką na torcie tego efektu. Po wybraniu scen mamy zbudowany główny szkielet efektu. Klikając na Adjustment Clip, a następnie efekt Blur dodamy wrażenie “zamglenia”, tak by w łatwy sposób oglądająca osoba poczuła, że jest “w myślach” Panny Młodej. Dodatkowo ustawiając maskę, możemy wybrać poziom rozmycia krawędzi – albo delikatne albo ostre i twarde przejście. W naszym przypadku pozostawimy wyostrzenie na wysokości głów Pary Młodej.

montaż filmu ślubnego davinci resolve poradnik
Krok 2 – Rozmycie tła na wybranej scenie – DaVinci Resolve poradnik

Jeżeli chcemy dodać lekkie wygładzenie przejścia pomiędzy scenami, to możemy je zaznaczyć, a następnie kliknąć Blur Resolve. W punkcie Horizontal Strength ustawiamy na ok. 200 punktów. Ponadto w zakładce Ease zmieniamy na In & Out. Identyczne zmiany robimy na przejściu, które ma imitować “wybudzenie z myśli”.

montaż filmu ślubnego davinci resolve kurs online
Krok 3 – Wygładzenie przejście pomiędzy scenami – DaVinci Resolve poradnik

Dźwięk w filmie ślubnym ma duże znaczenie, dlatego, by dopełnić ten efekt możemy wykorzystać efekt dźwiękowy w stylu Woosh, który jest coraz mocniejszy. Narzucamy go na oś czasu i dla uzyskania efektu “wybudzenia” klikamy na Change Clip Speed, a następnie Reverse Speed, dzięki temu odwrócimy efekt dźwiękowy.

2 Efekt – Sekwencja zdjęć ślubnych

Nawet jeśli na ślubie realizujemy tylko film ślubny, to zdarza się tak, że np. w trakcie przygotowań mamy okazję do zrobienia kilku szybkich zdjęć lub też goście weselni wykonują zdjęcia telefonem w stylu selfie lub fotograf ślubny, z którym jesteśmy ramię w ramię ma ich mnóstwo nastrzelanych. Jak w takim razie wykorzystać je, by urozmaicić montaż filmu ślubnego?

Pełny odcinek na Youtube:: https://www.youtube.com/watch?v=bJ6QG65_m6k

DaVinci Resolve poradnik – Montaż filmu ślubnego

Zacznijmy od wybrania sekwencji zdjęć, które chcemy wykorzystać w tym efekcie i następnie przenosimy je wszystkie na oś czasu w DaVinci Resolve. Dopasujmy czas trwania 1 zdjęcia, do kolejnych bitów (uderzeń) muzyki w filmie ślubnym, tak by całość była spójnie zmontowana. W naszym przypadku jest to dynamiczny utwór, dlatego są one bardzo szybko cięte.

montaż filmu ślubnego davinci resolve kurs online
Krok 1 – Dopasowanie długości trwania zdjęć do muzyki w filmie ślubnym – DaVinci Resolve poradnik

Warto w tym efekcie wykorzystać efekt dźwiękowy, który będzie imitował lampę błyskową aparatu, czyli tzw. camera flash. Dodatkowo możemy ten efekt podkreślić dodaniem 1 białej klatki, która będzie naszym błyskiem aparatu. Klikamy na Solid Color, a następnie w generatorze zmieniamy na biały kolor i skracamy jego długość do 1 klatki.

montaż filmu ślubnego davinci resolve kurs online
Krok 2 – Dodanie efektu lampy błyskowej z aparatu – DaVinci Resolve poradnik

I gotowe! Możemy ten efekt wykorzystać w wielu miejscach w filmie ślubnym. Alternatywnie można również wykorzystać własne kadry z filmu – zatrzymując je, a następnie ustawiając po sobie sekwencję kilku lub kilkunastu, by oddać imitację “sesji zdjęciowej”.

Wskazówka: Jeśli zdarzy się na ślubie, że fotograf przez nieuwagę wejdzie Tobie w kadr w ważnym momencie np. przysięgi ślubnej, to można wykorzystać ten zabieg, żeby kreatywnie uratować sytuację. #SkyIsTheLimit

3 Efekt – Przejście przez filar

Jak z filarów w kościele zrobić sobie największego przyjaciela? Co zrobić, gdy nagle ktoś z gości weselnych przejdzie przez Twój kadr? Ten efekt pozwoli Ci sprytnie wykorzystać takie momenty, by płynnie zrobić przejście pomiędzy kolejnymi scenami w filmie ślubnym.

Pełny odcinek na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=6QS0umeVM1U

DaVinci Resolve poradnik – Montaż filmu ślubnego

Przygotujmy 2 sceny, które chcemy ze sobą połączyć. Pierwsza, to ta od której zaczynamy i w trakcie której przechodzimy przez filar lub też na pierwszym planie przechodzi osoba przysłaniając Twój kadr – umieszczamy ją na górze osi czasu. Druga, to ta do której przejdziemy, jako kolejnej – umieszczamy ją na dole osi czasu.

montaż filmu ślubnego davinci resolve kurs online
Krok 1 – Ustalenie kolejności scen na osi czasu – DaVinci Resolve poradnik

Kolejny krok, to stworzenie maski. Najpierw edytujemy klip wybieramy Add Alpha Output, tak by pokazała się “niebieska kropka” i łączymy ją z naszą sceną.

montaż filmu ślubnego davinci resolve kurs online
Krok 2 – Stworzenie maski – DaVinci Resolve poradnik

Następnie dodajemy maskę i klikamy na edycję – ikona pióra. W polu Softness “Soft 1” możemy ustalić poziom rozmycia krawędzi. Zachęcam, by na samym początku już ustalić odpowiedni poziom, ponieważ będziemy go automatycznie dodawać do każdej kolejnej klatki. W naszym przypadku pole “Soft 1” ustawiłem na: 7.20

montaż filmu ślubnego davinci resolve kurs online
Krok 3 – Edycja maski – DaVinci Resolve poradnik

W zakładce Frame będziemy mogli klatka po klatce dopasować maskę do przesuwającego się obiektu względem kamery, czy to filar czy przechodząca osoba.

montaż filmu ślubnego davinci resolve kurs online
Krok 4 – Dopasowanie maski klatka po klatce – DaVinci Resolve poradnik

Bez względu na to czy obiekt jest kanciasty jak filar, czy opływowy, jak przechodząca postać – za pomocą punktów możemy tworzyć nieregularne kształty maski, tak by klatka po klatce dopasować je idealnie. Dzięki temu cała scena będzie wykonana na tyle płynnie, że osoba oglądająca film może nawet nie zorientować się, że takie przejście się pojawiło, dla widza będzie to bardzo płynny efekt, co szczególnie możesz wykorzystać, by tworzyć jeszcze ciekawsze filmy ślubne.

montaż filmu ślubnego davinci resolve poradnik online
Krok 5 – Kształt maski – DaVinci Resolve poradnik

4 Efekt – Przeniesienie w czasie

Zastanawiasz się, jak kreatywnie rozpocząć film ślubny? Być może przełamanie klasycznego schematu rozpoczęcia od przygotowań Pary Młodej będzie świetnym doświadczeniem. Co powiesz na to, by od pierwszych sekund film zaczynał się w trakcie zabawy lub nieoczywistej sceny reportażowej z pleneru ślubnego? Dzięki temu “bawisz się” uwagą widza, po czym nagle zastosujesz efekt, który sprawi, że cofasz się w czasie do samego początku i dopiero po chwili zaczynasz ujęcia z przygotowań. Brzmi ciekawie? Ten efekt może szczególnie przydać Ci w filmie ślubnym.

Pełny odcinek na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=83h9LnjWizg

DaVinci Resolve poradnik – Montaż filmu ślubnego

By wykonać ten efekt będziemy potrzebować kilkudziesięciu scen więc albo możemy je wyciąć z filmu – wycinając po kilka scen z każdego etapu – lub w tym miejscu wykorzystać gotowy teledysk ślubny. Na potrzeby tego poradnika wykorzystamy gotowy teledysk (na screenach poniżej zobaczysz 1 klip). Dodajemy go na oś czasu, a następnie przesuwamy na wyższą warstwę. Dzięki funkcji Change Clip Speed przyspieszamy go, by nadać mu błyskawicznego tempa przewijania.

montaż filmu ślubnego davinci resolve poradnik online
Krok 1 – Przyspiesz teledysk ślubny – DaVinci Resolve poradnik

Dodatkowo na oś czasu narzucamy efekt dźwiękowy, który spotęguje nam wrażenie “przenoszenia się w czasie” – polecam Flashback Effect. Na obu krańcach może go lekko skorygować nadając mu lekkiego Fade’a. Gdy dźwięk jest gotowy możemy przejść do dopieszczania. Przydatnym może być tutaj Glove, który dodatkowo rozjaśni nam białe miejsca w scenach, co będzie powodowało efekt wręcz przepalenia niektórych scen. Za pomocą Shine Threshold możemy regulować poziom.

montaż filmu ślubnego davinci resolve poradnik online
Krok 2 – Efekt delikatnego przepalenia scen – DaVinci Resolve poradnik

Do postawienia wisienki na torcie możesz rozważyć jeszcze dodanie Tilt Shift Blur oraz Motion Trails.

5 Efekt – Przejście pomiędzy 2 utworami muzycznymi

Często oglądając filmy ślubne można spotkać się z tym, że pomiędzy poszczególnymi etapami np. koniec przygotowań Pary Młodej, a przyjazd do kościoła lub na koniec składania życzeń pod kościołem, a przyjazdem pod lokal weselny – pojawiają się typowe Fade In / Fade Out lub też czarne ekrany oddzielające te etapy. Jak zatem można zrobić to inaczej? Wykorzystując do tego dźwięk!

DaVinci Resolve poradnik – Montaż filmu ślubnego

W moim przypadku będzie to przejście z pierwszego tańca na zewnątrz lokalu – Pałac Goetz – a następnie powrót do wewnątrz, by pokazać zabawę i krótki teledysk z zabawy gości weselnych. Na początku szukamy fragmentu, który ma nam zakończyć “pierwszy etap”, następnie scenę “przejściową” i scenę rozpoczynającą “drugi etap”. Kluczową rolę odgrywa dla nas scena przejściowa, która będzie łącznikiem. Ważnym jest, by ścieżka dźwiękowa z “pierwszego etapu” nakładała się na obraz ze sceny “przejściowej”.

montaż filmu ślubnego davinci resolve poradnik online
Krok 1: Nałożenie dźwięku z pierwszej sceny na scenę przejściową – DaVinci Resolve poradnik

Dzięki efektowi Echo, a następnie zmieniając Default na Large Hall uzyskamy wrażenie dźwięku, który jest w środku pomieszczenia, które obserwujemy z daleka – dokładnie ten efekt będzie słyszalny, gdy obejrzysz ten odcinek na Youtube, który jest podlinkowany wyżej. Dodatkowo można w Equalizer nadać lekkiego basu, który doda jeszcze większego realizmu, tak jakby ten dźwięk był rzeczywiście nagrany z perspektywy filmowca, który w tym samym czasie filmował z zewnątrz.

montaż filmu ślubnego davinci resolve poradnik online
Krok 2: Dodanie efektu dźwięku przestrzennego do sceny przejściowej – DaVinci Resolve poradnik

Ostatnim elementem będzie dodanie lekkiego ambientu w tle, który połączy nam wszystkie sceny – jedną i płynną ścieżką dźwiękową. Jeśli szukasz licencjonowanej bazy muzycznej, to w tym artykule możesz znaleźć inspirację, skąd pobrać muzykę do filmu ślubnego.


Masz ochotę na więcej wskazówek dla filmowców ślubnych? Zapraszamy Cię do sprawdzenia szczegółów kursu online – montaż filmów ślubnych